Płoty i ogrodzenia z wikliny

Mieszkając w domu, sami dobrze wiecie, jak ważny jest odpowiedni dobór ogrodzenia. Może ono odgradzać nasze terytorium od świata zewnętrznego, i równocześnie spełniać funkcję dekoracyjną. Obecnie istnieje bardzo duży wybór płotów i ogrodzeń. Możemy wybrać sobie tradycyjny, niewielki płotek, siatkę, albo też masywne, betonowe bądź drewniane płyty. Wszystko zależy od nas i naszej koncepcji. Najważniejsze jest to, aby ogrodzenie nie gryzło się ze stylem, kolorem czy dodatkami do domu i ogrodu. Starajmy się zachowywać harmonię nie tylko podczas aranżacji wnętrz, ale także przy projektowaniu jego otoczenia. Jeżeli w waszym ogrodzie znajdują się wiklinowe meble, bądź drobiazgi dla zwierząt, świetnie byłoby postawić również na wiklinowe ogrodzenie.

Jak wiemy, wiklina wspaniale komponuje się z zielenią, dlatego takie ogrodzenia będą  idealnym rozwiązaniem dla osób, które uwielbiają spędzać mnóstwo czasu w swoim ogrodzie, rozkoszując się bliskością natury, i chcąc stworzyć w nim bardzo przytulny, intymny klimat. Ogrodzenia te sprawdzą się świetne w przypadku, gdy chcemy zasłonić  zarówno niewielki jak i duży obszar.

Największą popularnością cieszą się płotki oraz maty z wikliny. Istnieje spory wybór takich płotków o różnej wielkości. Możecie zdecydować się na maleńki płotek, w celu odgrodzenia na przykład kwiatów, zwierząt, czy poszczególnych obiektów ogrodu, lub na większy, który będzie służył wam jako niewysokie ogrodzenie. Zazwyczaj znajdziecie płotki, które nie zasłaniają szczelnie otoczenia, gdyż między plecionkami znajdują się mniejsze bądź większe szczeliny. Są zatem świetne dla tych, którzy nie muszą się dokładnie odgradzać.

Plusem jest także fakt, iż na takim płotku możecie umieścić rośliny pnące się, co dodatkowo upiększy zarówno ogrodzenie, jak i ogród. Przy płotku zaś, możecie umieścić kwiaty kwitnące na różne kolory, w wiklinowych donicach bądź osłonkach na doniczki. Płotki wyglądają bardzo elegancko i oryginalnie, jednakże nie są nazbyt odporne na różne warunki atmosferyczne, dlatego możecie spodziewać się, że po drugiej bądź trzeciej zimie płotek straci swój kolor i piękno.

W momencie, kiedy chcecie dokładnie odgrodzić się na przykład od sąsiadów czy ruchliwej ulicy, lepiej zdecydować się na maty z wikliny. Są one o tyle dobre, iż umieszcza się je na już gotowym ogrodzeniu. Dzięki temu mamy pewność, że będą trwałe i solidne, a na dodatek mają znacznie ciekawszy wygląd niż zwykłe ogrodzenia. Są popularne zarówno wśród właścicieli dużych ogrodów, jak i niewielkich balkonów czy tarasów w blokach, czy właścicieli działek, gdyż ich różnorodność, jeżeli chodzi o rozmiary, pozwala zarówno na zastosowanie ich na duże ogrodzenia, jak i niewielkie barierki. Są idealne dla każdego, kto chce w niebanalny i trwały sposób odgrodzić się od otoczenia. Wyglądają bardzo estetycznie i elegancko. Istotny jest też fakt, że nie są drogie.

Do ogrodzeń i płotków stosuje się wiklinę nieokorowaną.